Simptomat e zakonshme të një infeksioni të sinusit

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Një infeksion i sinusit, i quajtur edhe sinusiti, është një gjendje e zakonshme dhe e dhimbshme që shkakton presion të mbushur, të dhimbshëm në zgavrën e hundës.

Sinusiti prek rreth 31 milion njerëz në Amerikë çdo vit. Shumica e rasteve të sinusitit janë për shkak të një virusi dhe do të largohen vetë. Sinusiti viral është ngjitës, kështu që një person duhet të ndërmarrë hapa për të shmangur kalimin e tij tek të tjerët.

Bakteret, dhe në raste të rralla një kërpudhat, gjithashtu mund të shkaktojë sinusitin.

Mund të jetë sfiduese të thuash sinusitin përveç një të ftohtë ose alergjie, kështu që njohja e simptomave të një infeksioni të sinusit mund të ndihmojë një person të gjejë trajtimin më të mirë.

Ky artikull shikon simptomat dhe trajtimet e sinusitit dhe shpjegon se si të tregojë ndryshimin midis një infeksioni të sinusit dhe një ftohjeje. > Bllokuar në sinuse mund të mbushë zgavrat e sinusit, duke shkaktuar dhimbje dhe presion të fortë. Sinuset mund të jenë të ndjeshme ndaj prekjes. Një person mund të ketë një nxitje për të teshtitur, por të mos jetë në gjendje ta bëjë këtë.

Dhimbja mund të jetë në faqe, rreth syve dhe hundës, ose në ballë sepse këto zona janë aty ku janë sinuset. Bending gjatë mund ta përkeqësojë dhimbjen.

Ndonjëherë, presioni dhe dhimbja janë mjaft intensive për të ndërhyrë në gjumë.

Sinusiti mund të shkaktojë që indet në hundë të fryhen.

2. Një dhimbje koke

Presioni dhe dhimbja e sinusitit mund të shkaktojnë dhimbje koke në pjesën e përparme të kokës. Disa njerëz zbulojnë se dhimbja rrezaton diku tjetër, duke shkaktuar probleme më të përhapura apo edhe dhimbje në qafë.

3. Drip postnasal

Drip postnasal është mukus që pikon nga hunda poshtë në pjesën e prapme të fytit. Mund të shkaktojë ndjenja të ngërimit dhe bllokimit ose një ndjenjë presioni në fyt ose gojë.

4. Mbingarkesa

Një infeksion i sinusit zakonisht ndodh kur ka lëng të bllokuar në sinuset në të cilat mund të rriten viruset, bakteret ose kërpudhat. Për shkak të ndërtimit të lëngjeve dhe inflamacionit, një person ka të ngjarë të ndjehet i ngjeshur.

5. Kollitja

Një infeksion i sinusit mund të shkaktojë që mukoza dhe lëngu të kthehen në fyt, i cili mund ta bëjë fytin të kruhet ose të ndjehet i plotë. Disa njerëz kolliten vazhdimisht për të provuar të pastrojnë fytin, por të tjerë pësojnë kollitje të pakontrollueshme.

6. Ethet

Një ethe është një shenjë që trupi po lufton një infeksion. Disa njerëz zhvillojnë ethe me një infeksion të sinusit. Simptoma të tjera që lidhen me ethet përfshijnë të dridhura, rraskapitje dhe dhimbje të muskujve.

7. Mukoza me ngjyra të ndezura

Viruset, bakteret ose kërpudhat në mukus mund të ndryshojnë ngjyrën e tij. Njerëzit me infeksione të sinusit shpesh vërejnë se kolliten deri në gëlbazë jeshile ose të verdhë ose që mukoza që ata fryjnë nga hunda e tyre është një ngjyrë e ndritshme.

Sinusiti shkakton shumë prodhim të mukusit, dhe një person mund të zbulojë se nuk janë në gjendje të pastrojnë sinuset pa marrë parasysh sa shpesh i fryjnë hundën.

8. Lodhja

Luftimi i një infeksioni të sinusit kërkon energji nga trupi, kështu që është e zakonshme të ndjeheni të lodhur. Disa njerëz ndjehen të rraskapitur sepse nuk mund të marrin frymë lehtë ose kanë dhimbje. > >

A është një infeksion i sinusit apo i ftohtë?

Mund të jetë e vështirë të tregohet ndryshimi midis një infeksioni të sinusit dhe një ftohjeje pasi simptomat mund të jenë shumë të ngjashme. Infeksionet e sinusit shpesh zhvillohen pas një ftohjeje.

Sinusiti ka tendencë të zgjasë më gjatë se një ftohje. Simptomat e ftohta kanë tendencë të përkeqësohen në mënyrë të vazhdueshme, duke arritur kulmin në 3-5 ditë, pastaj gradualisht të përmirësohen. Infeksionet e sinusit mund të zgjasin 10 ditë ose më shumë.

Disa simptoma ka më shumë të ngjarë të shkaktohen nga sinusiti sesa një ftohje, duke përfshirë:

 • ënjtje të indeve në hundë
 • Fryma e keqe
 • Shkarkimi i gjelbër nga hunda
 • Një fytyrë e fryrë ose e butë

ndryshe nga një i ftohtë, sinusiti mund të bëhet kronik, që do të thotë se zgjat më shumë se tetë javë. Sinusiti kronik shkakton ënjtje dhe acarim në sinuse dhe zakonisht zhvillohet pasi një person ka pasur sinusit akut. Ndonjëherë simptomat largohen dhe pastaj kthehen përsëri.

Simptomat e vazhdueshme të sinusit – edhe nëse ato përmirësohen dhe pastaj kthehen – mund të tregojnë sinusitin kronik.

Trajtimi i një infeksioni të sinusit

Infeksionet e sinusit shpesh largohen vetë pa trajtim mjekësor. Sidoqoftë, ka disa gjëra që një person mund të bëjë në shtëpi për të lehtësuar simptomat shqetësuese.

Për të trajtuar simptomat e sinusit me mjetet juridike në shtëpi, provoni:

 • Duke aplikuar një kompresë të ngrohtë në sinuse, gjë që lehtëson dhimbjen dhe presionin duke liruar lëngun në sinuse.
 • Duke përdorur një larje hundore ose shpëlarje të sinusit, të tilla si një llak i kripur ose tenxhere neti, të cilat janë në dispozicion nga dyqanet e drogës dhe në internet.
 • Marrja e tabletave antihistamine për të zvogëluar inflamacionin në sinuset. Antihistamines janë në dispozicion në supermarkete, farmaci dhe në internet.
 • Përdorimi i një llak dekongestant të hundës për të ndihmuar në pastrimin e sinuseve dhe lehtësimin e presionit. Këto spërkatje janë gjithashtu në dispozicion për të blerë në supermarkete, farmaci dhe në internet.
 • Kur të shohësh një mjek

  Një person mund të dëshirojë të flasë me mjekun e tyre nëse:

 • Simptomat zgjasin më shumë se 10 ditë pa asnjë përmirësim
 • Ethet zgjat më shumë se 3-4 ditë
 • Dhimbja është shumë e fortë
 • Një person me një infeksion të dyshuar të sinusit ka një sistem imunitar të dobësuar për shkak të një gjendje mjekësore , ilaçet që shtypin sistemin imunitar, ose dështimin e organeve

trajtimi varet nga shkaku. Nëse bakteret janë shkaku i infeksionit dhe simptomat janë të rënda ose zgjasin më shumë se një javë, një mjek mund të përshkruajë antibiotikë. Antibiotikët nuk funksionojnë për sinusitin kronik ose një infeksion të sinusit të shkaktuar nga një virus.

Një mjek mund të përshkruajë steroid për të lehtësuar dhimbjen dhe presionin. Këto mund të ndihmojnë nëse infeksioni është bakterial ose viral dhe gjithashtu mund të ndihmojë në infeksione kronike të sinusit.

Nëse trajtimet e tjera nuk janë efektive, një mjek mund të rekomandojë operacione për të trajtuar sinusitin e rëndë, kronik. Kirurgët mund të lëvizin kockat për të hapur sinuset ose për të rregulluar problemet me kockat që rrethojnë sinuset.

Disa njerëz mund të kenë polip të hundës që shkaktojnë infeksione të shpeshta të sinusit. Një kirurg mund t’i heq lehtë këto. Shumica e operacioneve për sinusitin kronik janë procedura ambulatore, që do të thotë se një person mund të shkojë në shtëpi në të njëjtën ditë me operacionin.

Episodet e përsëritura të sinusitit gjithashtu mund të jenë një shenjë e një çrregullimi të imunitetit. Një person që përjeton episode të përsëritura duhet të ketë një mjek të kontrollojë nivelin e imunoglobulinës në gjakun e tyre.

Outlook

Pamja për shumicën e rasteve të sinusitit është e mirë. Infeksionet e sinusit shpesh pastrohen vetë brenda një ose dy javësh. Kur nuk e bëjnë këtë, infeksioni mund të jetë bakterial, dhe antibiotikët mund të ndihmojnë.

Edhe pse infeksione të rralla, të sinusit të kërpudhave mund të jenë të rënda dhe të vështira për tu trajtuar.

Me kujdesin e duhur mjekësor, shumica e njerëzve me sinusit shërohen mirë. Sidoqoftë, nëse infeksioni nuk bëhet më i mirë pas tre muajsh, një mjek mund t’i referojë dikujt në një specialist të veshit, hundës dhe fytit, i cili mund të identifikojë dhe trajtojë shkakun themelor të sinusitit kronik.

Lexoni artikullin në spanjisht.

 • Veshi, hunda dhe fyti
 • Gripi/i ftohtë/sars
 • Sëmundjet infektive/bakteret/viruset

Medical Lajmet sot kanë udhëzime të rrepta harmoniqhealth.com ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet kërkimore akademike dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

Awesome Work

You May Also Like